Kako soda bikarbona utiče na imuni sistem?
Primena sode bikarbone u kuhinji je široko rasprostranjena, a u poslednje vreme sve više aktuelna i u farmaceutskoj industriji zbog novootkrivenih efekata koje ima. Tim istraživača sa Univerziteta Augusta, Džordžija (SAD) se pozabavio uticajem sode bikarbone (natrijum bikarbonat, NaHCO3) na imuni sistem.
Rezultate svog istraživanja su objavili u časopisu Journal of Immunology.
Sem što rastvor sode bikarbone deluje na želudac kao okidač da proizvede više kiseline za varenje sledećeg obroka, ujedno deluje i na malo proučene mezotelijalne ćelije koje „sede“ na slezini koje onda prenose poruku da nema potrebe za podizanjem zaštitnog imunološkog odgovora.
Slezina je organ koji se nalazi ispod levog rebarnog luka i ima važnu ulogu u imunitetu i prečišćavanju krvi. Slezina omogućava produkciju belih krvnih zrnaca i antitela koji su važni u odbrani od bakterija i drugih patogena.Dr Pol O’Konor, bubrežni fiziolog koji je i jedan od autora ove studije laički objašnjava poruku koju mezotelijalne ćelije šalju slezini „To je najverovatnije hamburger, a ne bakterijska infekcija“, stavljajući im do znanja da nema potrebe da pokreću imuni sistem. Ono što soda bikarbona dodatno čini je da podstiče našu slezinu da stvara antiinflamatorno (protiv upalno) okruženje koje može biti pogodno kod zapaljenskih bolesti.
Otkrili su da se u slezini, kao i u krvi i u bubrezima, nakon dve nedelje konzumacije vode sa sodom bikarbonom smanjio broj makrofaga M1 koji podstiču upalu, a da se povećao broj makrofaga M2 koji upalu smanjuju.
Makrofag vodi poreklo od monocita (vrste belih krvnih zrnaca) i on praktično ima sposobnost da „pojede“ štetnog izazivača bolesti procesom fagocitoze.
Tip M1, koji se zove klasično aktivirani makrofag, aktivira se invazijom patogena i igra veliku ulogu u imunološkom odgovoru na strane patogene kao što su bakterije. Tip M2, koji se naziva alternativno aktivirani makrofagi, igra ulogu u zarastanju rana i popravljanju tkiva i ima antiinflamatornu ulogu.
Upala je proces koji se dešava u telu koje pokušava da se izbori protiv štetnih faktora, kao što su infekcije, povrede i toksini.
Kada nešto ošteti vaše ćelije, telo oslobađa hemikalije koje pokreću odgovor vašeg imunološkog sistema.
Ovaj odgovor uključuje oslobađanje antitela i proteina, kao i povećan protok krvi u oštećeno područje. U slučaju akutnog zapaljenja – kao što je posekotina na kolenu ili prehlada – ceo proces obično traje nekoliko sati ili nekoliko dana.
Hronična upala se dešava kada se ovaj odgovor zadrži, ostavljajući vaše telo u stalnom stanju pripravnosti. Vremenom, hronična upala može imati negativan uticaj na tkiva i organe. Neka istraživanja sugerišu da hronična upala takođe može igrati ulogu u nizu stanja, od raka do moždanog udara.
Suština nije umanjenje imunog odgovora kada je on potreban već u periodima kad nije da se ti upalni procesi smanje jer oni podstiču nastanak mnogo ozbiljnijih stanja.
Naučnici su takođe primetili promenu u drugim tipovima imunih ćelija, kao što je povećanje broja regulatornih T ćelija, koje generalno smanjuju imuni odgovor i na taj način sprečava da imuni sistem napadne naša sopstvena tkiva. Što se tipično javlja kod autoimunih bolesti.
Dnevna doza sode bikarbone takođe može smanjiti upalu kod autoimunih bolesti kao što je reumatoidni artritis, kažu naučnici.
Iako ovo deluje kao poigravanje sa imunim sistemom, dr Pol O’Konor objašnjava.
„Vi zapravo ništa ne isključujete ili uključujete, samo ga gurate na jednu stranu dajući antiinflamatorni stimulans, u ovom slučaju, daleko od štetne upale. To je potencijalno zaista siguran način lečenja upalnih bolesti.„
Pepto Soda šumeće tablete su jedinstveni dodatak ishrani čiji je aktivni sastojak soda bikarbona.
Ljudi često koriste kuhinjsku sodu, što je nepraktično jer ne mogu odmeriti koliko su sode uneli. Sa jedinstvenim oblikom šumeće tablete od 1940 mg sode bikarbone u sebi – vodili smo računa da u strogim uslovima proizvodnje dobijemo kvalitetan farmaceutski proizvod sa maksimalnom dozom soda bikarbone u jednoj jedinici proizvoda.
Takođe kuhinjska soda nije najprijatnijeg ukusa, za razliku od Pepto Sode koja je u formi osvežavajućeg napitka u čak tri ukusa (limun, pomorandža i mint).